Bugun...


Erdoğan ERKAYMAZ


Facebookta Paylaş

14 MAYIS 2018 GÜNÜ KUDÜS – GAZZE HATTINDA İNSANLIK ÖLDÜ
Tarih: 16-05-2018 10:54:00 Güncelleme: 16-05-2018 10:54:00


ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanıma kararı sonucu Tel Aviv’den Kudüs’e taşınan Büyük elçilik 14 Mayıs Pazartesi günü resmi olarak açıldı. Açılışa ilişkin Gazze sınırında protestolar düzenlendi. Protestolarda yazımı kaleme aldığım sırada 58 Filistinli yaşamını yitirdi, 2 bin 770 Filistinli, İsrail askerlerin açtığı ateş ve gazla yaralandı. ABD’nin ve İsrail’den heyetlerin yanı sıra 30’u aşkın ülkeden temsilcinin katıldığı açılışta yaşanan protestolar ve ölümler görmezden gelinip, açılış töreninde “Dostluk ve Barış” mesajları paylaşıldı…

                Filistinlilerin İsrail sınırında başlattığı “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü” olarak adlandırılan protesto gösterisinde eylem nedeniyle sınır bölgesinde çadırlar kurulmuş Filistin medyasına göre 7 bin, Fransız haber ajansı “AFP” ise en az 10 bin kişinin protestolara katıldığını bildirdi. Filistinliler protesto eylemi için kuzeydeki Erez’den güneyde, Mısır sınırında ki Refah’a kadar olan sınır bölgesinde beş farklı kamp alanı kuruldu.

                ABD Başkanı Trump Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını açıklaması üzerine Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda ABD’nin kararına karşı tasarıyı Trump’ın tehditlerine rağmen 128 Evet oyuyla ABD’nin Kudüs kararı aleyhine karar çıkmıştı. Oylama da 28 evet, 9 ret ve 35 çekimser oy kullanılmıştı. ABD süper gücüne güvenerek delice sorumsuzluk içinde haydutça Kudüs’ü gasp etme sevdasıyla el koymaya çalışıp bölgeyi bir kez daha ateşe attılar. Birleşmiş Milletler Kararına rağmen!

                Şimdi İsrail karşıtı mitingler başlatıldı. Protesto hakkı elbet kullanılacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır ve İstanbul’da Kudüs için miting düzenleme kararı aldı. Seçim kampanyalarının başladığı bu günlerde Kudüs miting karıştırılmaz amaca uygun yapılmalı. Konuyla ilgili Saadet Partisi Cumhurbaşkanı adayı Karamollaoğlu “İktidarlar miting tertip etmez, iktidar icraat yapar” dedi. Sanırım haklı 15 Mayıs Salı günü Mecliste İsrail ile yapılan anlaşmaların iptali önergesi CHP’li Milletvekili Ali ŞEKER’in Twitter hesabından yapılan paylaşımda; “Filistinlilerin katledilmesi sonrası Mavi Marmara Anlaşması dâhil İsrail ile yapılan anlaşmaların iptal edilmesi önerisi AKP oylarıyla reddedildi. AKP ile anlaşmaya devam dedi” ulusal basında yayımlandı.

 

                Görünen bir gerçekte 14 Mayıs Kudüs katliamı İslam dünyasının davası olmamıştır. Oralarda hayatlarını kaybedenler, ölümüne Kudüs’e sahip çıkanlar yalnızca Filistinliler… İslam dünyası açıklamalar yapıyor; acıyı paylaşma söylemleri, mitingleri gündelik siyasetin malzemelerine dönüştürme çabaları. Oysa güçlü, güçsüz tüm İslam ülkeleri yaptırım icraatlarıyla Filistinlilerin yanında olabilirlerdi. Aylar öncesinden belliydi. Diplomatik girişimlerde bulunulmadı. 14 Mayıs 2018 günü Kudüs – Gazze hattında insanlık öldü.

 

                 Ayşe Kaya’dan alıntıyla bitirmek istiyorum.” Filistin’de insan olmak zor! Ağaç olmak zor, etrafı yeşile boyaman, ciğerlere nefes almak varken bir bombanın hücumuyla ateş olmak zor. Dağ olmak, taş olmak zor. Bir yorgunun üzerine oturup dinleneceği taşlar varken, kana boyanmış mezar taşları olmak zor. Tüm şehirler yaz coşkusu yaşarken, sıcaktan serinlemenin derdini ararken, bombaların çıkardığı yangınların sıcağına katlanmak zor. Ve tüm şehirler cıvıl cıvılken ölüm çığlıkları atmak ve bu sesi gece gündüz dinlemek zor. Demem o ki; “FİLİSTİN OLMAK ZOR!”

 Bu yazı 8179 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
  Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 • Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
  resim yok
 • AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
  AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
 • İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
  İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
 • Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
  Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
 • Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
  Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
 1. Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 2. Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 3. AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
 4. İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
 5. Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
 6. Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
  SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
 • AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
  AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
 • Sinopta can pazarı
  Sinopta can pazarı
 • Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
  Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
 • Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
  Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
 • SİNOP'TA SEÇİMİ CHP ALDI
  SİNOP'TA SEÇİMİ CHP ALDI
 1. SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
 2. AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
 3. Sinopta can pazarı
 4. Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
 5. Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
 6. SİNOP'TA SEÇİMİ CHP ALDI
VİDEO GALERİ
YUKARI