Bugun...


Erdoğan ERKAYMAZ


Facebookta Paylaş

BU YIL 10 KASIM’DA HERKES ATATÜRK’ÇÜ OLDU
Tarih: 13-11-2017 15:29:00 Güncelleme: 13-11-2017 15:29:00


                 Son yıllarda Atatürk’ün ölüm yıldönümünde devlet erkanını eksik görürken, ilk kez bu yıl 10 Kasım’da devlet erkanı tam kadro Anıtkabir’de  yerlerini aldılar. Kimse hastalanmamış… Atatürk’e öyle sahiplenildi ki artık paylaşılmıyor. Atatürk aşığı oldular. İnanalım mı bu duruma bilemem. İktidara geldiklerinden bu yana Atatürk’ü unutturmak için ellerlinden geleni yaptılar. Ülkemde; Vatan, bayrak, din, millet ve Büyük kurtarıcı Mustafa Kemal Atatürk kutsallarımızdır. Bu kutsallarımız istismara açık olup “oy” için istismar edilecekse şık değildir.
 

                Ülkemiz kutsalları toplumumuzun ortak değerlerinin siyasete malzeme yapılmasını ki bumlar; Atatürk’ü, dini, milliyetçiliği politikalarının merkezine koymaları ve bu ortak değerleri nalıncı keseri gibi kendilerine yontanları toplumumuz gereğini yapar düşüncesindeyim. Bence bu konu siyasi ahlaksızlıktır. Son günlerde televizyonlarda Atamızın ailesine kadar dil uzatan fesli deli lakaplı meczubun konuşmalarının engellenmemesi üstelik devletin en üst makamında tarihçi sıfatıyla ağırlanması oldukça düşündürücü… Ama bilinmelidir ki; Mustafa Kemal Atatürk milletimizin gönlünde yer etmiş bütün karalamalara, ihanetlere, aşağılamalara rağmen Türk Milleti’nin gönlünden kimse silik atamamıştır.
 

                Yine ne demişlerdi iktidarın başı ; “ Hani Mustafa Kemal düşkündü, biz ördük biz.” Yine “İki tane ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da dinin emrettiği bir yasa sizin için neden reddedilmesi gerekiyor” buna eklenecek pek çok örnek vardır. Atatürk’e birden sahip çıkılması söylemlerle övgüler düzülmesi ne kadar inandırıcı? Söylenen; “ Onu Kurtuluş Savaşımızın Gazisi, Milletimizin Mustafa Kemal’i ve Cumhuriyetimizin Atatürk’ü” söylevi ülkemiz yaşayanının ortak söylemidir.
 

                Atatürk sevdasının en önemli olgularından biri; ATATÜRK İLKELERİDİR. Bunlar; CUMHURİYETÇİLİK sistemiyle ne kadar uğraşıldığı unutulmadı… Hatta başkanlık sevdası, tek adamlık. MİLLİYETÇİLİK için hemen aklıma gelen “ Türk Milliyetçiliği ayaklar altındadır.” Demedi mi? HALKÇILIK ilkesi içinde, koruma ordusu akıllara gelmiyor mu? Koruma ordusuyla gezerken olur mu? DEVLETÇİLİK ilkesi karşılığı  “Babalar gibi satarız” demişlerdi. “”satılmadık kamu kuruluşu kaldı mı? LAİKLİK karşısında “Hem Laik, Hem Müslüman olunmaz” demediler mi? DEVRİMCİLİK ilkesi için  olur mu? Diyorum bu ilkeleri benimsemeyen nasıl inandırıcı olabilirler. Geldikleri günlerden bu yana Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü Çanakkale Savaşı’ndan silme çalışmalarını ve her fırsatta Ulusal Kurtuluş Savaş’ımızı aşağılama çalışmaları unutulmadı. Sıkıntıya düşülünce; Yüksek Atatürk sevgisi gösterisinde bulunulmamalı… Çarenin, aydınlığın Atatürk fikirlerinde olduğu unutulmamalı.
 

                Bu ülke 80’li yıllarda da bir film izlemişti. 12 Eylül darbesini en acımasız yaşayanı olarak darbeyi yapan Kenan EVREN ve avenesi de Atatürkçülük adına yaptığı söylerdi. Oysa onlarda; aydınları, yazarları, çizerleri, emekçileri, öğrencileri topladılar. İşkenceden geçirdiler, zindanlara attılar. Ali kanlı katilleri faili meçhul cinayetler işlediler, yargısız infazlar yaptılar, yaşı tutmayan çocuğun yaşını büyütüp idam sehpasında yaşamına son verdiler. Hep Atatürkçülük adına yapığını söyler, yurt içi gezilerinde giyimi kuşamı bastonuyla şekil olarak benzemeye çalışır. Her iş yerinde kamuda fotoğrafları vardı. Bu gün ne adları nede fotoğrafları anılır oldu. O dönemde en çok gerçek Atatürk sevdalılarına sıkıntı yaşattılar.
 

                Sözcü gazetesi köşe yazarı Yılmaz ÖZDİLİN konuyla ilgili yazısından özetleyerek yazımı sonlandırmak istiyorum; “ 19 Mayıs törenlerinin yasaklanmasını, 23 Nisanlarda, 29 Ekimlerde hastalanıp gelemeye devlet büyüklerimizi, 10 Kasım’da yurt dışı seyahatte olup katılamayanları, Ata’nın Çankaya Köşkü’nün adının silinişini, Atatürk Anıtlarına Çelenk konulmasının yasaklanmasını, Atatürk ilkelerinin ders kitaplarından çıkarılışını, “Yüce Atatürk” pankartı açan futbol takımımıza tahammül edememelerini, Atatürk Heykellerine saldıranlarına göz yummalarına, Devlet nişanından Atatürk siluetinin silinmesini, Afet İnan’a dil uzatıp, Atamızın annesi Zübeyde hanıma faişe yakıştırmalarını unutamadım.!”
 

                Akıl, bilim, çağdaşlık, gelişmişlik, uygarlık, dürüstlük, yurtseverlik yolunda önümüzü açan Mustafa Kemal Atatürk’e 10 Kasım’a kadar değil… Son Kasım’a kadar birlikteyiz.”

                                                                                                                             Erdoğan ERKAYMAZBu yazı 5590 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
  Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 • Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
  resim yok
 • AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
  AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
 • İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
  İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
 • Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
  Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
 • Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
  Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
 1. Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 2. Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 3. AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
 4. İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
 5. Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
 6. Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
  SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
 • AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
  AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
 • Sinopta can pazarı
  Sinopta can pazarı
 • Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
  Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
 • Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
  Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
 • SİNOP'TA SEÇİMİ CHP ALDI
  SİNOP'TA SEÇİMİ CHP ALDI
 1. SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
 2. AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
 3. Sinopta can pazarı
 4. Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
 5. Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
 6. SİNOP'TA SEÇİMİ CHP ALDI
VİDEO GALERİ
YUKARI