Bugun...


Erdoğan ERKAYMAZ


Facebookta Paylaş

TARIM ARAZİLERİ EN FAZLA AZALAN İL SİNOP
Tarih: 13-06-2018 13:10:00 Güncelleme: 13-06-2018 13:29:00


Çiftçileri; mazot, gübre ve ilaç fiyatlarıyla başa çıkamadıkları için çözümü tarlalarını satmakta buluyor. Çocukluğumda okullarda bana Türkiye’nin tarımda kendi kendine yeten bir ülke olduğunu öğrettiler. Konya ovası buğday ambarı, Çukurova pamuk deposu olarak söylendi… kendi pirinci, mercimeği, fındığı ve tütünümüzü ürettiğimiz öğretildi. 1979 yılında öğretmen oldum, öğretmenliğimde bende öğrencilerime bu ve buna benzer bilgileri öğrettim. Şimdi buğdayı dışarıdan alıyoruz. Tohum pazarının yüzde 70 i yabancı şirketlerin kontrolünde. Tarımla uğraşalar zorunlu masrafları karşılayamadıklarından ekip biçmeden vazgeçip tarımla uğraşmadan vazgeçmekte. Konuyla ilgili rakamlar ise 10 yılda 1 milyon çiftçinin tarımı bırakıp kente göçtüğü yazılmakta.

 

         Bu yazıyı kaleme almada gerekçe Sinop Vitrin Haber’de ki “Tarım Arazileri en fazla azalan il Sinop oldu başlık yazı. Habere göre; Türkiye’de son 15 yılda tarım arazileri, yüzde 12.1 oranında azaldı… 233 milyon 800 bin hektara geriledi. Tarım arazisi en fazla azalan il yüzde 34.3 oranla Sinop oldu. Kaynak neresi mi? Türkiye İstatikler Kurumu (TÜİK) 2017 yılı sonu raporu. Bu raporla ilgili açıklama yapanlar; “Tarım arazileri tarım dışında hiçbir vasıfla ve işte kullanılmamalı ve bunların ivedi bir şekilde sulamaya açılarak ülke ekonomisine katkıda bulunması gerekiyor.” Diyor.
 

 

         Türk tarımı uzun yıllar krizin dibine vurmuş durumda. Neoliberal politikalarla piyasanın yıkıcı gücüne teslim edilen, üretim kapasitesi kırılan ve üretici gücü kır emekçisi köylülerimizi iflas noktasına getiren tarım, ülkemizi besleme özelliğini de çoktan yitirmiş durumda. Kendi ürettiği besinle kendini besleyen ülke değiliz.
 

 

         Üreticiler ve tüketiciler de iktidarı eleştirmenin korkusu içindeler. Oysa üretici ve tüketiciler el birliği, güç birliği, akıl birliği yaparak çok geçmeden tarımımızı tasfiye eden hareketi savuşturmalıdırlar.


 

         Hayvancılıkta çok değil 30 yıl evvel kendine yeten hem de komşu ülkelere canlı hayvan ve lop et ihraç eden ülkemiz, iktidar sayesinde ithalatçı, hem de en pahalı kırmızı etin satın alındığı ülke olduk. Ülkemizin mega varlığı 1960larda 28.7 milyon hektar alan iken, bugün 14.6 milyon hektar düzeyine inmiştir. Son beş yılda 4 milyon dolar para ödenmiş. Konya kadar ilke olan Bosna Hersek’ten et ithalatı yapmaktayız. Türkiye’yi besleyen çiftçimizi iflas ettirdiler.
 

 

         Dünya da tarım alanlarının değerinin gelişmiş ülkeler tarafından iyi bilindiği sanayileşmiş olan bu ülkelerin tarımı da ihmal etmediğini ve tarımda en ileri ülkeler içinde yer aldıklarını biliyoruz. Dünya ticaret örgütünün raporuna göre 41 ülkenin başka ülkelerde toprak kiraladığını veya satın aldığını, 62 ülkenin ise topraklarını ikinci bir ülkeye kiraya verdiğini veya sattığını bildirdi. İngiltere’nin Afrika’da kiraladığı veya satın aldığı tarım alanlarının toplamının İsrail’in 25 katına yaklaştığı yazmakta… Afrika başta olmak üzere çeşitli ülkelerin 227 milyon hektarlık tarım alanları zengin Ülkerlin elene geçmiş durumda.
 

 

         İktidar tarımda üretimi değil, üreticiyi değil, gıda tekellerini, aracıyı, komisyoncuyu destekledi, onların sınırsız karlar elde etmesini esas alan ekonomik politikalarda izledi. Tarla fiyatıyla tüketicinin aldığı fiyatlar kat kat farklı çıktı. Ez cümle AB bütçesinin yüzde 45 ini tarımsal desteklerle ayırırken, bizde bu oranı 2.5 geçmemektedir. Tarıma gereken önem verilmeli sektör canlandırılmalı, tarım eğitimi almış istihdam konusunda elverişli ortam sağlanmalıdır. Yapılan tarım ithalatlarının eğitimli gençlerimizin istihdam sahalarını yok ettiğinin ve gençlerimizi işsizliğe mahkûm ettiğinin bilincine varılmalı.

 

Erdoğan ERKAYMAZBu yazı 8063 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
  Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 • Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
  resim yok
 • AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
  AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
 • İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
  İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
 • Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
  Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
 • Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
  Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
 1. Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 2. Temsilcimiz Ayancık Belediye Spor Türkiye Kupasından Elendi
 3. AYANCIK'TA 19 MAYIS KUTLAMALARI
 4. İstanbul Feshane’de Ayancık Rüzgârı Esti
 5. Ayancık'ta 2015 Yılı Yaz Kur’an kursları eğitime başladı
 6. Mahalle iftarlarının ikincisi, Belediye Caddesi'nde yapıldı
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
  SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
 • AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
  AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
 • Sinopta can pazarı
  Sinopta can pazarı
 • Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
  Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
 • Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
  Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
 • SİNOP'TA SEÇİMİ CHP ALDI
  SİNOP'TA SEÇİMİ CHP ALDI
 1. SAĞLIK BAKANI MÜJDEYİ VERDİ
 2. AYANCIKTA KETEN ÜRETİMİ 24 YIL ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
 3. Sinopta can pazarı
 4. Sinop'ta deniz şehitleri anısına yapılan tekvando şampiyonası sona erdi
 5. Vali Köşger nükleer santralle ilgili konuştu
 6. SİNOP'TA SEÇİMİ CHP ALDI
VİDEO GALERİ
YUKARI