Reklam
Reklam

Ayancık kayıpları için anıt talebi

Sinop İl Genel Meclisi'nin CHP'li Ayancık İl Genel Meclisi üyesi Ozan Sarısoy, ilçede meydana gelen sel felaketi sırasında hayatını kaybedenler için ilçede anıt yapılmasını önerdi.

07 Ekim 2021 - 17:47
Sinop İl Genel Meclisi'nin CHP'li Ayancık İl Genel Meclisi üyesi Ozan Sarısoy, ilçede meydana gelen sel felaketi sırasında hayatını kaybedenler için ilçede anıt yapılmasını önerdi.

Sinop İl Genel Meclisi Ekim ayı son oturumunda gündem dışı söz alan CHP'li Ayancık İl Genel Meclisi üyesi Ozan Sarısoy, 3 ayrı konuda meclise teklif sundu. Sarısoy konuşmasında; Ayancık'ta meydana gelen sel felaketi sırasında hayatını kaybedenler için ilçede anıt yapılması başta olmak üzere, ilçedeki şehitlik anıtında Ayancıklı 15 Temmuz Şehidi Ömer Can Açıkgöz'ün isminin yer alması ve sel felaketi ardından bölgede çalışan Özel İdare şirket elemanlarına ikramiye verilmesini talep etti.


KAYIPLARIMIZ İÇİN BABAÇAY'DA ANIT YAPILMALI
Sarısoy konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "İlçemizde yaşanan büyük sel felaketi ardından kayıplarımızın sayısı 16 kişi. Bildiğiniz üzere 10 kişinin cenazesine ulaşıldı, ancak 6'sı henüz bulunamadı. Bu vatandaşlarımızın aileleri tabi ki herkesten daha fazla üzülüyor. Özel İdaremiz, meclisimiz, ya da Sinop Valiliği tarafından kaybettiğimiz bu 16 vatandaşımızın isimlerinin yer aldığı bir anıt yapılsın istiyoruz. Sel felaketinde can kayıplarımızın olduğu Babaçay köyüne bir anıt, bir kaide yapılmasını talep ediyoruz. 


ŞEHİT ÖMER CAN AÇIKGÖZ'ÜN İSMİ ŞEHİTLİKTE YER ALMALI
Biliyorsunuz her ilde, ilçede şehitler anıtı var. Biz belirli günlerde o anıtların başına giderek anma programları icra ediyoruz ve devlet törenleri yapılıyor. Ayancık'ta bulunan şehitliğimiz de de Osmanlı-Rus savaşından alın, 1. Dünya Savaşına, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı, Kıbrıs Barış Harekatı ve iç güvenlik harekatına kadar birçok noktada şehit olan vatan evlatlarının isimleri yazıyor. Ancak 15 Temmuz kalkışmasında şehit olan Ayancık Büyükdüz köyünden hukuk fakültesi öğrencisi Ömer Can Açıkgöz kardeşimizin maalesef ismi o anıtta yazmıyor. Bu şehidimizin isminin Ayancık Şehitler Anıtında yer almasını istiyoruz. SEL BÖLGESİNDE ÇALIŞAN ŞİRKET ELAMANLARINA İKRAMİYE ÖNERİSİ
Ayancık'a sel felaketi ardından çeşitli ilçelerden gelerek günlerce canla başla hizmet eden Özel İdare personeli arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız canla-başla, gece-gündüz, 7/24 mesai mefhumu gözetmeden Ayancık'ın köylerinde ailelerinden uzakta çalıştılar. Ama takdir edersiniz ki, Özel İdare personelinin hepsi kadrolu değil ve hepsi aynı maaşı almıyor. Bunun içerisinde şirket elemanlarımız da var. Bu arkadaşlarımız aynı kadrolular gibi çalıştılar. Aldıkları maaş diğerlerine göre çok düşük. Şirket elemanlarının burada bir mağduriyeti söz konusu. Bu işçilerimize takdirname, teşekkür belgesi yerine bir maaş ikramiye ve takdir zammı, prim verilmeli. Meclise bununla ilgili resmi soru önergesi veriyorum. Önümüz şu anda kış. Bu insanların aileleri, çoluk-çocukları var ve okullar açıldı. Kış masraflarını hepimiz biliyoruz. Kağıt parçası vereceğimize, şirket elemanlarının mağduriyetlerinin giderilmesini teklif ediyorum".

 
Bu haber 909 defa okunmuştur.
  • Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • soner turan
    1 yıl önce
    Kişinin yapmak istedikleri yaptıkları ile alakalıdır.. Sayın meclis üyesi önce meydanda verdiği sözleri talep etsin meclisten.... kayıplarımızın anıtını millet yapar...