Reklam
Reklam
Erdoğan ERKAYMAZ

Erdoğan ERKAYMAZ

dogusofsetayancik@hotmail.com

Yüreği Yüzünden Güzel Adam : Tarık AKAN

16 Eylül 2023 - 13:06 - Güncelleme: 16 Eylül 2023 - 13:18

Sanatçı, Yurtsever, Cumhuriyetçi, Devrimci, Atatürkçü Türk sinemasının temel taşlarından, Yeşilçam'ın en uzun yakışıklısı Tarık Akan'ın ölüm haberi sevenlerini üzdü... Derler ya "kara haber çabuk yayılır"... 15 Eylül Sinop Gazeteciler Cemiyeti toplantısı için Sinop'a giderken yolda büyük kızım Selin aradı "Baba Tarık Akan'ı kaybettik." Evet öldü dememişti kızım. Türk sinemasına girdiği yerden vardığı son noktaya bakıldığında "öldü" denilemez...
Efsane filmlerin unutulmaz oyuncusuydu. 12 Eylül faşist diktasını "Anne Kafamda bit var" kitabı ile anlatan yazardı. Ülkemizin ve yaşayanının barış, demokrasi, özgürlük mücadele militanının. Sanatçı ve Aydın olmanın onurunu koruyan, hiçbir dönemde baskılara boyun eğmeyen, halkının ve doğrunun yanında durandı. Şarlatan değil halk sanatçısı idi.
Tarık Akan sanatçı kişiliğinin yanı sıra eğitim gönüllülüğü de önemlidir. Kendisinin de okuduğu 200 yıllık binayı 22 yıldan bu yana (Taş Özel İlkokulu) sosyal sorumluluk Projesi olarak yerine getirmiştir. Aydınlık bir Türkiye için kurduğu okulla eğitimciliği de tescil edilmiştir. Atatürk ilke ve devrimleriyle Cumhuriyetin kuruluş felsefesine bağlı olarak öğrenciler yetişiyor orada... Ülkemin en yürekli devrimcilerinden biriydin. Ne mutlu sana fikirlerini yaşayabileceğin kurumunda çocuklar Işık saçacaklar.
Kızı Özlem törende yaptığı konuşmada "Babamı her kesimden, her yöreden insan sevdi. Babam Türkiye insanının dertlerini ve sevinçlerini filmlerini aktardı. Attığı her adımda Türkiye'nin daha iyi bir geleceği olması için uğraştı. Biz babamı kaybetmedik, kazandık. Türkiye Tarık Akan'ı kazandı. Benim güzel babam, sevgiyle Sonsuzluğa... Seni çok seviyoruz." Evet biz de çok sevdik...
Halkın sanatçısı olmak kolay mı? Ülkemiz Tarık Akan'ı sadece filmlerinden değil en önde yürüdüğü 1 Mayıs kortejlerinden, Ankara'nın ayazında yalnız bırakmadığı Tekel işçilerinin çadırlarından, Silivri'de zorladığı polis barikatlarından her zaman hatırlayacaktır. Hem yüzü güzel, hem özü güzel gerçek sanatçı... Çok yoruldun; Dinlen artık... Işıklar içinde uyu.
Aramızdan ayrılmanın 7. Yılında saygıyla…
Sevgi İle Kalın
 

Bu yazı 481 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum