Reklam
Reklam
Murat DÖNMEZ

Murat DÖNMEZ

dogusofsetayancik@hotmail.com

UMUTLAR YIKILMASIN DİYENLERİ “ANLAYAMAZSINIZ”

01 Mart 2014 - 12:45

Geçen gün izlediğim bir haberde 13 yaşındaki çocuğa tekne alındı denildi. İnanmak istemedim ilkten 13 yaşındaki çocuk tekneyi ne yapacak ki. Spiker sordu çocuğa “çok mu istiyordun” diye. Çocuk ise “o motorun çıkarttığı köpük anlayamazsınız” diyor. Kızdım kendi kendime ilkten. Sonra düşündüm haklıydı anlayamazdık. Neden mi?

 

Çünkü biz anlayamazdık sattığı simit yere dökülünce ağlayan küçük çocuğu.70 yaşında balon satarken ölen emekli amcayı.12 yaşında evlendirilen kızın ölümünü anlayamazdık, anlayamadık, anlayamayacağız. Ekmek dediler üzüldüler. Geçim derdi dediler sokaklarda can. Ben küçüğüm dediler önce evlendirdiler sonra öldüler. Anlayamadık çünkü o gencinde sıcacık aileye ihtiyacı vardı. O amcanın evde emekliler gibi oturup bulmaca çözmeye hakkı vardı. O 12 yaşındaki kızında oynamaya ve okumaya hakkı vardı.

 

Anlayamadık çünkü bakamadık insanlara. Babası saatlerce çocuğunu sırtında çuval la götürmesini göremedik aslında sadece vah vah dedik peki ne yaptık. Ne yaptık söyleyeyim. Sadece o haberi izledik sonra kanalı değiştirdik ve Şehzade Mustafa’nın ölümüne ağladık. Aslında biz insanlığa çok ayıp ettik.

 

Şimdi o tekne alan babaya sesleniyorum. Oğluna tekne almak yerine babasın sırtında taşıdığı çocuğun hastaneye yetişmesini o parayla sağlayabilirdin. Simitler döküldü diye ağlayan çocuğu mutlu edebilirdin. Hatta ve hatta hepsinden önemlisi yetimhanede kalan çocukları bir günlüğünde olsa mutlu edebilirdin. Aslında sen ANLAYAMAZSIN.

Bu yazı 49520 defa okunmuştur.