Reklam
Reklam

CHP Sinop'ta EYT'liler ile birlikte meydana indi

CHP ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sinop'ta meydana indi. CHP İl Başkanı İnan Savaş Yüksel, "İktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz! Sözümüz söz! Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Anayasamızın temel bir ilkesi olan sosyal devleti tüm toplum için hayata geçireceğiz" dedi.

CHP Sinop'ta EYT'liler ile birlikte meydana indi
15 Ocak 2022 - 11:10 - Güncelleme: 15 Ocak 2022 - 11:12

Cumhuriyet Halk Partisi sayısı milyonları geçen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile birlikte Türkiye’nin 81 ilinde olduğu gibi Sinop'ta da alanlara indi. CHP Sinop İl Örgütü, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Sinop Temsilciliği ile birlikte Uğur Mumcu Meydanında "EYT’liler lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor” diyerek açıklama yaptı.

EYT'LİLER LÜTUF DEĞİL KAZANILMIŞ HAKLARINI İSTİYOR

Burada konuşan CHP Sinop İl Başkanı Avukat İnan Savaş Yüksel, emeklilikte yaşa takılanların, 22 yıldır anayasal emeklilik haklarının verilmesi için mücadele ettiğini hatırlattı. Yüksel, "Emeklilikte Yaşa Takılanlar lütuf değil kazanılmış haklarını istiyor. 1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe arttırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı. İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındı ve yıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yaş engeliyle birlikte bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi" diye konuştu.

"EYT’liler ekonomiye zarar verecek kişiler olarak hedef gösterilmeyi değil, gasp edilen emeklilik hakkını istiyor" diyen İnan Savaş Yüksel; "EYT’liler onlarca yıllık hizmetin ardından iş cinayetlerinde can vermek istemiyor. EYT’liler bu ülkenin eşit vatandaşları olarak kamusal sağlık hizmetinden yararlanmak istiyor. Kısacası EYT’liler yıllardır yaşadıkları hak kayıplarını ve mağduriyetleri giderecek yasanın çıkmasını istiyor!" ifadelerini kullandı.

EYT'lilerin sorununa CHP iktidarında son vereceklerini dile getiren İnan Savaş Yüksel; "Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’nin dört bir yanından, emeklilerimiz ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için yapacağımız düzenlemeleri burada bir kez daha dile getiriyoruz: EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz. En düşük emekli aylığını asgari ücrete eşitleyeceğiz. Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız. Emeklilerimizin yıllardır beklediği 'İntibak Yasası'nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz" şeklinde konuştu.

CHP Sinop İl Başkanı Avukat İnan Savaş Yüksel sözlerini şöyle tamamladı: "İktidar EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz! Sözümüz söz! Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Anayasamızın temel bir ilkesi olan sosyal devleti tüm toplum için hayata geçireceğiz. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve tüm emeklilerimizin yıllarca hizmet ettikleri ülkelerinde hiçbir hakları gasp edilmeden, refah ve huzur içinde yaşayacağı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız"

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Sinop İl Temsilcisi Coşkun Şeker'de yaptığı konuşmada EYT'lilerin taleplerini dile getirdi. Şeker, CHP'ye verdiği destekten dolayı da teşekkür etti.

Bu haber 305 defa okunmuştur.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum