Reklam
Reklam
Erdoğan ERKAYMAZ

Erdoğan ERKAYMAZ

dogusofsetayancik@hotmail.com

GÜVENLİ İŞ İNSANCA YAŞAM (1 MAYIS)

01 Mayıs 2023 - 14:23

1 Mayıs tüm dünya da ve ülkemizde bilinen adı ile İşçi Bayramıdır. 2008 yılının Nisan ayında TBMM’nin almış olduğu kararla “ Emek ve Dayanışma Günü” olarak resmiyet kazanıp bayram şeklinde ülkemizde de kutlanmaya başlamıştır. 1 Mayıs’ın kökeni 1 Mayıs 1886 yılında Amerika’da ki işçilerin günde 12 saat, haftada ise 6 günlük çalışma şartlarının iyileştirilmesi için yaptıkları büyük gösteriye dayanmaktadır.

        1 Mayıslar Alın terini ekmeye çeviren, alın terinin karşılığını, insan onuruna yakışır şekilde isteyen, sömürü düzenine karşı olan tüm emekçilerin bayramıdır… Çalışanlar ve emekçiler uzun mücadeleler sonucunda bu günlere gelmiştir. Fakat günümüzde taşeron işçi ve personel çalıştırma ile ortaya çıkan taşeronlaşmanın gittikçe her meslek mensuplarına uygulanır hale gelmesi sonucunda sendikalı işçi sayısının her geçen gün azaldığı ortadadır.

        1 Mayıs’ta alanlarda; “Ücretlerin dolar karşısında erimesine dur demek için, İnsanca yaşanabilir bir ücret için, işsizliğe, yoksulluğa ve güvencesizliğe dur demek için, eşit işe eşit ücret için, kıdem tazminatlarına dokunulmaması için, 657’nin değiştirilip iş güvencesinin ortadan kaldırılmaması için, sürgünlere dur demek için, parasız, laik, bilimsel ve demokratik eğitim için, iş cinayetlerinin son bulması için, kadın cinayetlerine ve kadına yönelik şiddet ve tacizlerin son bulması için, tek adam rejimine dur demek için, demokratik bir Türkiye için, Yurtta barış, Dünya da barış için emekçiler meydanlarda olacaklar.

      Ülkemizde özel sektörde 12 milyon 700 bin çalışan var. Bunların 1,5 Milyon işçi sendikalarına üye. Yani sendikalık üye yüzde 12 dolaylarında. Kamuda çalışanlardan sendikaya üye olma hakkı olanların sayısı 2 milyon 300 bin. Bunların 1 milyon 600 bin’i kamu çalışanları sendikalardan birine üye. Sendikalaşma oranı yüzde 71’dir.

     Emeğin, emekçinin, alın terinin, dayanışma ve yardımlaşmanın günü olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günün kutluyor, emekçilerin yüzlerinin gülmesi emeğin karşılığının adil paylaşılmasını istiyorum.     

                                                                                     Sevgi ile kalın….


 

Bu yazı 889 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum