Reklam
Reklam
Erdoğan ERKAYMAZ

Erdoğan ERKAYMAZ

dogusofsetayancik@hotmail.com

Yaralı Çocukluk

08 Haziran 2023 - 15:50 - Güncelleme: 08 Haziran 2023 - 15:52

5 Haziran günü saat 16.00’da Sinop Abhaz Derneği’nde Abhazya’dan gelen misafirimiz SAİDA SİYPHA(Yazar-Filolog, Gapro televizyonu müdürü, Abhazya Gazeteciler Birliği Üyesi) ‘’Yaralı Çocukluk’’ kitabının imza ve tanıtımı vardı. Saida Siypha geçen temmuz ayında da ilimize gelmiş Ayancık’ta bizleri de ziyaret etmişti. İzlenimlerini Aphazya televizyonunda yayımlanmış videosunu da bizlere de ulaştırmıştı. Dernek binamızda geniş bir katılımla konuğumuz ve tercümanlığını yapan Yücel CİKİPHA kitap hakkında sohbet yapıldı. Kitap Rusça, Aphazca ve Türkçe olarak hazırlanmış.

    Kitap özetle; 1992-1993 yıllarındaki Abhazya bağımsızlık savaşına şahitlik etmiş, o denemin çocuklarının anılarını bir araya getirmeyi amaçlamış. Savaş süresince Abhazya’nın değişik vilayetlerinde yaşayan 30 çocuğun, o döneminde görüp duydukları, yaşadıkları, o anki duygularını ve acılarını aktarıyor. Bu yıl Abhazya Bağımsızlık Savaşı’nın zaferle sonuçlandırmanın 30.Yılı olması münasebetiyle 30 kişinin anılarını bir araya getiren ‘’Yaralı Çocukluk’’ eserini de zaferin 30.yılına ithaf etmiş yazarımız. Anılarını paylaşan o günün çocuklarını bu günün Abhazya’nın tanınmış öğretim görevlileri, doktorları, hukukçuları, filologları, gazetecileri, ekonomistleri, tarihçileri, müzisyenleri, aktörleri ve sporcuları gibi önemli şahsiyetler olmuşlar.

    Savaş kötü bir şeydir. Bu konuda çok söz söylenmiştir. Cicero’nun ‘’En kötü barış, en iyi savaştan iyidir.’’ sözü her şeyi anlatmaktadır. Her savaşta en masum taraf olmalarına rağmen en çok zarar görenleri çocuklardır. Hiçbir çocuk yaşayacağı hayatı kendisi belirleyemez. Hangi topraklarda doğacağını, hangi millete ve dine mensup olacağını seçme şansı yoktur. Patlamaları  ve yıkımları anlayamaz. Yalan ve hırs gibi yetişkinlere ait hisler barındırmazlar. Onlar için dünya yaşadıkları mahalle ya da sokaktan ibarettir. Dünyalar yıkılsa başlarına bazen tepki vermezler. Çocuktur çünkü… Sebebini anlatsanız dahi anlayamayacakları savaşların kurbanlarıdır. Gördükleri yıkımlar ve ölümlere rağmen yine de çocuklar gülümser, çocukların her daim umudu vardır. Hayatları boyunca yaşadıklarının izlerini taşırlar. Göz yaşı dökmekten başka bir şey gelmez ellerinden. Çektikleri acıyı kaldıramazlar, yürekleri ve bedenleri buna dayanamaz. Onlara bu acıyı yaşatanları da asla unutamazlar.  Çocukluğunu bombalar ve ölümlere teslim etmek zorunda kalmaları, onların değil yetişkinlerin suçuydu…

    Abhazya’daki savaş  413 gün sürmüştür. Hürriyet ve bağımsızlığını 30 Eylül 1993’de kavuşmuşlardır. Abhazya halkı bir çok trajedi yaşayaraktı. ’’Biz ölüme de yaşamak için gidiyorduk’’ diyen Vladislav ARDZİNBA Abhazya’nın en zor tarihi dönemlerinden birinde ülkenin siyasi arenasına çıkmıştı. Ülkenin başına geçti ve halkın siyasi lideri olmanın yanı sıra manevi lideri de olmuştu. Abhazya’nın hakları ve hürriyeti adına yürüttüğü mücadele hayatının davası olmuştu. Zafer sonrası Ardzinba ‘’En korkunç olanı geçmişte bıraktık, en zor olanı ise ilerimizdedir’’ demişti.

    Bugün Abhazya’dan yaşayan Abazalar’dan çok daha fazlası Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşamaktadır. Türkiye’de yaşayan Abazalar 1864’ten bu yana 5. ya da 6. nesildir. Abhazlar anayurtları olan Kafkasya’dan büyük oranda sürgüne gönderilmiş diaspora toplumudur. Bu ülkede doğdular, büyüdüler, aile oldular, işleri, arkadaşları, akrabaları buradalar. Türkiye Cumhuriyetini oluşturan sosyal topluluğunun parçaladadır. Burası artık vatanlarıdır. Bu topraklarda T.C. kuruluşunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yol arkadaşlarındandır. Bu topraklarda ayrımcı ve bölücü olmamış birleştirici olmuşlardır. Ana vatanı Türkiye Ata vatanları Abhazya’dır. Ata vatanlarının acısını ve sevincini de  paylaşırlar.

Sonlarken, konuğumuz yazar Sayın SAİDA SİYPHA’nın söylemini paylaşmak istiyorum.’’ Abhazya Bağımsızlık Savaşı’na ait olan anılarımız kalbimizi delip geçen bir kılıçtan farksız bizler için. Ama yine de yaşama isteğimizden asla geri adım atmadık, çünkü bizler yaşadığımız sürece, bağımsızlığımız için can veren kahramanlarımızın da yaşamaya devam edeceklerini iyi biliyoruz.’’

    (Önümüzdeki yazılarımda anılardan da bahsedeceğim.)
                                    Sevgiyle Kalın.
                                    6  Haziran 2023

Bu yazı 1829 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum