Reklam
Reklam
İlyas ÖZDEMİR

İlyas ÖZDEMİR

dogusofsetayancik@hotmail.com

İLYAS ÖZDEMİR’DEN BASIN AÇIKLAMASI

25 Nisan 2018 - 16:56

AYANCIK ŞOFÖRLER ODASI YÖNETİM KURULUNUN BASIN AÇIKLAMASINA CEVABEN;

13.04.2018 Tarihinde Ayancık kültür merkezinde şoförler odası yönetiminin düzenlemiş olduğu basın açıklamasında bazı asılsız iddiaların yapıldığı dikkatimi çektiği için bu açıklamayı yapma ihtiyacı hâsıl olmuştur;

 

Genel olarak odaların ekonomik sıkıntıda olduğunu..Yerel basında ve ulusal televizyonlarda defalarca söyledim..odamızın da sıkıntılı odalar arasında olduğu her fırsatta açıkladım..

 

Seçimden sonra devir teslim işlemi için odaya gittiğimde yeni oda başkanı arkadaş odanın borcu olduğunu ve  bu borcun içinden nasıl çıkarız diye bana görüş sordu ; Genel kurulda bizim gündeme yazdığımız..odanın binasının müteahhit e verilerek yenilenmesi ve dört kat olarak yapılabileceğini planladığımız  binanın bir katı satılarak bu borcun ödenebileceği konusunda görüş alış verişinde bulunduk..Benim dönemimdeki yönetim arkadaşlarımızla biz binanın komple satılıp borçların ödenmesi ile ilgili sözlü ve yazılı bir karar almadık..

 

Yeni başkan ve yönetime seçilen arkadaşlar oda binasını  satıp borçları ödeyeceklermiş.. onun eski yönetimle bir alakası yoktur..Bizim üzerimizden yapacakları işleri planlayıp bunlarda zaten böyle yapacaktı demeleri bir şeylere kılıf uydurmak anlamına gelmektedir..

 

Üyelerimizin hiç birinin genel kuruldan haberi yoktu demişler; Seçim yapacağımızı defalarca mesaj yolu ile üyelere duyurduk..Gazete ilanları yaptık..Yani bizim seçim yapacağımızı sağır sultan bile duydu..Duymayan biri varsa art niyetinden duymamıştır..

 

Yaptığımız incelemede 292.710.25 TL olan yönetim kurulu maaş alacaklarını Federasyon avukatları ile görüştük ve 193.150.01 TL ye indirdiklerini söylemişler..5362 Sayılı kanun zaten bunu belirlemiş..Birilerinin avukatla görüşmesine onu aşağı çekmesine gerek yok..Beş yılı geçmiş yönetim kurulu alacakları yasaya bağlı olarak ödenmiyor zaten..Bunun için özel bir çalışma yapmaya gerek yok..

 

Bizler görevi aldıktan 15 gün sonra odayı icraya verdi demişler;Evet bu  doğrudur..Ben en son oda da maaş alacak hesabıma baktığımda 103.768 TL alacağım olduğu kayıtlarda vardı..5362 Sayılı kanun  beş yılı aşan borçları sildiğini bende bilmiyordum..Oda sekreterlerimizde bu konu devamlı ihtiyaç duyulan bir bilgi olmadığı için bilmiyorlardı..Zaten benim yaptığım basın açıklamam da seksen yada  seksen beş bin TL aralığında bir maaş alacağımın olduğunu açıklamıştım..

 

Neden icraya verme ihtiyacı duydum; Bu alacağın kısa vadede bana verilebilme durumu olmadığını bende biliyorum..Yeni başkanın var olan parayı iyi kullandığını nakliyeciler kooperatifinden biliyorum..Yok olan parayı da kısa sürece meydana koyamayacağını da biliyorum..En azından alacağım zayi olmasın mantığıyla böyle bir işlem yaptım..

 

Odanın hesaplarına haciz koymak..faaliyetine zarar vermek.. benim gibi bu toplumun hassas dengelerini bilen ve saygı duyan insanların işi değildir..ama siz bu dengelerin hesabını yapamıyorsunuz..Sizin akıl hocalarınız da var..Basın açıklaması yapmanız size bir şey kazandırmaz..Benimle istişare etmeniz size belki bir şeyler kazandırabilir..yoksa elli kez daha açıklama yapsanız borçlu olduğunuz ve bunu ödemeniz gerektiği gerçeğini değiştirmez..

 

Bana bu hareketleriniz gaz veremez belki ama toplum işini bilmeyen cahil birine daha fazla gaz vermiş olursunuz ve odanın hesap kitabına haciz koyar ve odayı işlemez hale getirirsiniz..

 

Ben kendi yönetimime telefon açıp sizde icraya verin diyormuşum; Benim dönemimdeki yönetim kurulu üyelerim, Odaya gelipde bizim  ne kadar alacağımız  var diye sorduğun da.. neden cevap vermiyorsun..Alacaklı adam alacağının ne kadar olduğunu bilmek ister..bu en doğal hakkıdır..Bu hareketinize kızan eski üyeler icraya vereceğiz diyor..

 

Siz deseniz arkadaş şu kadar alacağınız var ama şu an ödeme imkanımız yok..İlerleyen zamanda müsait olduğumuzda ödeyeceğiz deyip uygun bir dille söyleseniz hiç biri illa icraya vereceğim demez..

 

Yeni başkan basın açıklamasında odada para kalmamış ki ben nereden bu borcu ödeyeceğim diyor..Kendine güvenen çıkacak mantar dağına arkadaş..Biz oda faaliyetlerini bu kadar zamandır yürütmüş isek eğer..kendi imkanlarımızın var olduğundan yürüttük..Bir çok işi kendi imkanlarımızla yaptık..Biz bunları yaparken siz dışarıdan bakınca bu odada çok para var zannettiniz..Çeşitli entrikalarla oda yönetimini  alalım çıtır çıtır mevcut imkanları yeriz zannettiniz ama maalesef ters köşeye yattınız..

 

Biz rahmetli şevket Aksoy un mirasını onlara sattıracakmışız; Biz onun mirasını 18 sene muhafaza ettik..Kurt a kuş a yedirmedik..Senin akıl hocalarından o bina  için iştahı kabaran olabilir..siz onlara dikkat edin..Biz bu güne kadar bu toplumda bedava bir şey bulmadık ve yemedik..Kendi işimiz gücümüzde var böyle bir şeye ihtiyacımızda yok..

 

Bizim dönemimizde yaptığımız işlerin listesini çıkarmışlar;Oda hizmet aracı satılmış..kredi çekilmiş..Oda hizmet binası kiraya verilmiş..Evet doğru hepsi yapıldı..Hepsi 5362  sayılı kanuna uygun yapılmıştır..Teklifleri ve  belgeleri düzenlenmiştir..En ufak yanlış yapılmamıştır..Bunları yapıldı diyerek açıklama yapmakla neyi anlatmaya çalıştıklarını anlamış değilim..Odaya giren paralar vergi ve personel borcuna ödenmiştir diyor..evet ödendi..ödeme semiydik..daha fazla borç olmasını mı istiyordunuz..

 

Maaş almayacağız diye karar aldık diyorlar;Zaten para yok ki nasıl maaş alacaksınız..Eski yönetimin bordroları dururken 5362  sayılı kanuna göre yeni yönetim maaş alamaz..Önce eski yönetimin borçları ödenecek sonra yeni yönetime.. yani size sıra gelecek..Bu  üye sayısı ile odanın bugün hiç borcu olmasa siz yine maaş alamazsınız..Çünkü çalışan ücreti ve masrafları oda ancak kendini çeviriyor..

 

Kendi başkanlık dönemimde de savunduğum bir tez var;Bu esnaf odalarının hepsi 5362  sayılı kanunla yönetiliyor..Bu odaları ilçelerde tek odaya düşürmek lazım..Ya esnaf odasını şoförler odasına dahil etmek..veya şoförler odasını esnaf odasına dahil etmek..Tek oda olursa başkan da maaşını alır çalışanlarda maaşını alır ve işler yürür..

 

Sosyal medyadan yazmıştım odalar bu üye sayısı ve basit usul defteri olmadan yürümez demiştim;Yeni başkan arkadaş basit usulü almadığımı ve suçlu olduğumu ifade etmiş..Biz odaya geldiğimizde de basit usul defter tutulmuyordu..Biz kendi dönemimizde basit usul programı aldık..esnafa defalarca teklifte bulunduk..toplu mesajlar attık ama hiç kimde basit usul defter tutturmak için odayı tercih etmedi..

 

Bizim esnafımız odaları yük olarak görüyor..Oda bana ne veriyor ki diyor..ben muhasebede tutturuyorum odaya neden defterimi getiriyim diyor..Yeni çıkan düzenleme ile odalardan şifre alma zorunluluğu getirildiğini biliyorum..Bu düzenleme  bizim dönemimizde olsaydı tazyik yapardık ama kendi insafına bıraktığında esnafımız zorunlu olmaz ise eğer bir bardak suyu odalarına çok görmektedirler..

 

Yeni seçilen arkadaşımıza siyasi parti ve or-koop u arkana aldın demişim;Evet dedim..yine diyorum..Yıllarca ben oda seçimi yaptım Chp ilçe başkanı seçime hiç gelmedi..Peki neden Ak parti ilçe başkanı ve yönetimi seçime gelmedi de Chp li arkadaşların bir çoğu oradaydı..Benim  geçmişimde siyasette var..Neyin ne olduğunu bilemeyecek kadar saf da değilim..Benim için bunların bir ehemmiyeti yok..Ben Çerkez geleneğinden gelen.. insanlara saygılı..büyüğünü  sayan..küçüğünü seven yapı ile yetişen bir insanım..Bizim özümüzde bunlarla birlikte.. inatçılık ve hırs da vardır..Zamanı geldiğinde üzerine elzem olmayanların..Benim siyasi görüşüm farklı diyerek bizden olmayan başka  partili birini  bak nasıl yıktık diyebilmek için oraya gelenlerin de zaman içerisinde ayrı bir hesabı olacaktır..gün geldiğinde onların kayıtlarını hard disk ten indireceğim..

 

Cemil Kaya  arkadaşımızdan bahsetmiş..Cemil benim yıllarca arkadaşlık yaptığım..İyi günde kötü günde bir birimize sahip çıkmaya çalıştığımız iyi bir arkadaşımdır..Sinop un ve İlçemizin adını duyuran bana göre değerli bir sanatçıdır..Seçim arifesinde sen de gitmiş olsaydın sana da programında yer verirdi..Sen siyasi kanadı kullanmayı tercih ettin..Ben medya yı kullanmayı tercih ettim..Bunlar tercih meselesidir..

 

Yönetici çözüm üretir demişim;Tekrar ediyorum..Yönetici çözüm üretir..Çözümsüzlük değil..Bu makamlar mazeret ilan etme yerleri değildir..Sorumluluğu almış san gereğini yapmak zorundasın..

 

Şoförler odası hizmet binasını nakliyeciler kooperatifine taşıyacağını belirtmişsin;İlçemizdeki kooperatif binası  yakın gelir üyelerimize..Yeni konak a taşısan daha iyi olur..Oraya çıkan üyeler temiz orman ve depo havası alırlar..

 

Biz eski yönetim olarak binayı satıp alacaklarımızı alacakmışız..Peki o kadar zamandır biz neden o  binayı satmadık..Kendi aklından geçenleri bizi yapacakmış gibi yansıtıp yükü sırtından atmaya çalışıyorsun ama bu o kadar kolay olmaz..

 

Sen basın toplantısı yaptın ve odanın mali durumunu açıkladın  üyeler de  odanın  durumunun iyi olmadığını anladı diyelim..Yıllık 203.00 aidat borcundan  başka katkı olarak  para verecek diye mi bu açıklamayı yapma ihtiyacı duydun..Yoksa İlyas Özdemir bu odayı  perişan etmiş maaş alacağı bile var.. bak çok kötü adam demek için mi bu toplantıyı yaptın..

 

Ben yasal olmayan hiçbir işe imza atmam..Bu güne kadar benimle hizmet etmiş sekreterlerim de atmaz..Ben onlara sonsuz güvenmişimdir..Onlarda bana aynı şekilde güvenmiştir..Ben o odada yönetici olmasam bile benimle çalışan genel sekreter ve diğer çalışan o odada hizmete devam ediyor ise hiç kimse korkmasın odada işler tıkır tıkır yürüyor demektir..

 

Uzun lafın kısası; Biz kendimiz için ne kadar yazı yazıp..  Methiyeler dökmüş olsak da; Erol Yüksel in kim olduğunu... İlyas Özdemir in kim olduğunu..Kapasitelerinin  ne olduğunu bu toplum iyi bilir..Ben yıllarca bu toplumun içindeyim..Bu topluma yanlış olacak işleri hiçbir zaman yapmadım..Birilerinin yaptı demesi ile de yanlış yapmış olmam..Evet Odadan maaş alacağım var..İmkanlar dahilinde alacağımı almaya çalışacağım..Bu işi karşılıklı anlayış ve hoş görü içerisinde çözersek daha iyi olacağını biliyorum..Biz borcumuzu ödemeyi bildiğimiz gibi..Yasalar kanunlar çerçevesinde alacağımızı da  esnafımıza zarar vermeden tahsil etmesini biliriz..iyi niyetin olduğu yerde çözülmeyecek sorun yoktur..

 

Bu açıklamayı birilerine bulaşmak için yapmadım..Eksik bilinenleri düzeltmek için yaptım..

     Daha güzel yarınlarda birlikte olmak ümidiyle sevgi ve saygılarımla.

                                                                             İLYAS ÖZDEMİR

Bu yazı 6911 defa okunmuştur.