Reklam
Reklam
İlyas ÖZDEMİR

İlyas ÖZDEMİR

dogusofsetayancik@hotmail.com

YENİDEN TOPARLANMAK GEREKİR

12 Aralık 2019 - 12:45 - Güncelleme: 13 Aralık 2019 - 07:55

İlçemizde yerel seçimleri iktidar partisi olarak kaybetmenin sarhoşluğunu hala üzerinden atamayan parti yönetimi ortalıkta fazla görünmüyor.. Kayda değer bir hizmet verilemiyor.. Oysa seçim kaybedildiği günün ertesi günü en kısa zamanda seçim olacakmış gibi iktidar partisinin teşkilatları sahada çalışma yapması ve insanlarla iç içe olması gerekir.. Yerel seçimi başka bir partinin kazanması gücü kuvveti hala yerinde olan iktidarın üzerinde bir güç anlamı taşamaz.. Yerel seçime kısa bir zaman kalmış iken ilçemizin manevi hassasiyeti gözetilmeksizin ilçe başkanının değişimine onay verilmesi yerel seçimin kaybedilmesine önemli katkı sağlamıştır.. İlçemizin ve ilçemizde yaşayan vatandaşların siyasetten ve iktidar partisinden beklentileri vardır.. Nüfusu 2000 ila 5000 arası ilçelerin 13000 nüfusu olan ilçemizden daha fazla hizmet aldığını görmek şahsen beni üzmektedir. On yedi yıldır iktidarda olan ve üç dönem iktidar partisine belediye kazandırmış bir ilçenin yollarının bu şekilde olması,Diğer illerle olan bağlantısının bu derece zorlu yollardan sağlanması üzüntü vericidir..

 

Ayancık-Sakız ve Ayancık-Sinop arası yollarımızdaki yüklenici firma çalışmaları durdurulmuştur..Bu yol çalışmasının yerel seçimlere birkaç gün kala durdurulması hoş olmamıştır..Siyaseti hiç bilmeyen birine sorsanız bunun uygun olmayacağını size rahatlıkla söyler..Sayın vekili az çok tanımamış olsam bu işte bir kasıt var diyeceğim ama o karaktere sahip biri olmadığını bildiğim için bunu diyemiyorum..Sadece yerelden yanlış yönlendirme olabileceğini düşünüyorum..

 

Ayancık-Sakız yolunun Boyabat sınırında kalan kısmında yol çalışmaları yürütülmektedir. Zaten Boyabat ilçemizin her tarafında çeşitli hizmetlerin devam ettiği bilinmektedir.. Boyabat ilçemizin başarılı bir Belediye başkanı olduğunu da belirtmek isterim.. Sayın başkan mücadele ediyor bir o kadar da hükümetin nimetlerinden faydalanıyor..Ayancık küçük bir ilçe Devlete katkısı ne olacaktır diyenler olabilir..İlçemizde orman envali üretimi bir çok il ve ilçelerden yüksek seviyelerde olup, Devlete KDV katkımız oldukça yüksektir..Bu pencereden bakınca bizim ilçemiz yolu ve diğer yatırımları fazlasıyla hak etmektedir.. Bana eksiğimiz ne diye soran olursa, siyasileri boş bırakmayacak, mücadeleyi sevecek kapıdan kovulduğunda bacadan sarkacak yerel siyasetçiler lazım. İlçe olarak 17 yıllık Ak parti iktidarı döneminde yol sorunumuzun çözülmesi gerekliydi.. Bizim yola başlandığından bu güne kadar Türkiye’de kaç tane otoban,kaç tane duble yol, tüneller ve hava limanları yapıldı..Devletimiz eğer tasarruf yapacaksa, bu tasarruf a başlama işlemi devamlı bizim ilçemizden olmasın..biraz da büyük illerden ve çok yatırım almış başka ilçelerden başlasın..Bir Ayancıklı olarak ilçemizin sahibi olmadığını düşünüyorum..Eğer gerçek manada bu eksikleri dile getiren insanlar siyasetle iştigal etmiş olsalardı, bugün yol sorunumuz kalmamış olmalıydı.

 

Dernek başkanlığı dönemimde bu konuları bir çok kez dile getirdim ama fincancı katırlarını ürküttüğüm için bizden dediğim siyasetçiler bile benimle uğraştı..Ben düşmanımı biliyordum ama dostum dediğim insanlar beni yanılttı..çünkü onlar için makam mevki çok önemliydi..kendi yerlerine geçebilecek kapasitede olan insanları elemeleri gerekiyordu..Sonuçta bırak makam mevki’i bu yalan dünya bile hiç birimize kalmayacak..Sonuçta siz kim olduğunuzu biliyorsanız,makam mevki hastalığınız da yoksa kim ne yaparsa yapsın..Hata yapan,kötülük yapan, kendine yapmış olur..Önceliğimiz;İnsan gibi insan,Adam gibi adam olmaktır. Bugüne baktığımızda biz yine bu ilçemizdeyiz. Hem ticaretimizi yapıyoruz. Bir taraftan da dilimizin döndüğünce bu ilçenin menfaati olacak işlerde birkaç kelam etmeye çalışıyoruz. Bir dönem kendilerini bulunmaz Hint kumaşı zanneden arkadaşlar ortalıktan kayboldu.. Bazıları da insanların yüzüne bakamaz oldu..Aynı yolda yürüyüp aynı kafayı taşıyarak siyaset yapmaya çalışanlar ve adam tanımayanlar da kırmızı kartı yediler..Siyaset yapanlara önerimdir;Eğer bu ilçede bir daha Ak parti belediyeyi almayı düşünüyorsa..çok iyi çalışmak lazım..Ankara’dan hizmet almakta olan çevre ilçelerin üçte birini kapsayan yeni hizmetler alıp, bunu vatandaşa iyi tanıtmak ve yapılan hizmetleri basın aracılığı ile iyi anlatmak lazım..

 

 

Bugünkü teşkilatın yaptığı gibi yönetimi toplayıp çay kahve içerek, ilçemiz için çok şey yapıyoruz deyip poz vermekle bu işler olmuyor..İktidar olmanın sorumlulukları vardır..İlçe binasına her hangi bir sıkıntı ile gelen insanın işini görmek için çaba sarf etmek lazım. Vatandaşın işi ile İlgili kurumları aramak lazım..Vatandaşın işi olur yada olmaz telefonu alınarak müspet veya menfi geri dönüş yaparak bilgi vermek lazım..İktidarın gücünü elinde bulunduran insanlar bir çok iş için ben bunu yapamam demesi uygun değildir..Her işinde yüzde yüz olmayacağını zaten vatandaşta bilmektedir.. Siyaset tek kişi ile yapılacak olan bir iş değildir..Bir kaç menfaati için teşkilatlarda bulunan insanların yönlendirmesi ile yapılacak işte değildir..

 

Eğer bu ilçeye gerçekten hizmet edilmek isteniyorsa,Partide eskiden görev yapmış insanlar bir araya toplanır..İlçenin bu partiye gönül vermiş aklı selim insanları bir araya gelir..bir iki toplantı sonucunda bu ilçeyi en iyi kimin temsil edeceği kanaati ortaya çıkar..Bunun dışında onun bunun yönlendirmesi ile bu teşkilat yönetilip yenilenecekse aynı durumdan çıkma ihtimali yoktur.. Siyaset yapanlar derse ki ;biz yine kendi bildiğimiz gibi ilçe başkanını ve teşkilatı belirleriz..çoğunluğun görüşü bizi bağlamaz..demek oluyor ki biz tabelayı bekleyecek adam arıyoruz..bizi sık arayıp ta rahatsız edecek adamlarla işimiz olmaz..ona benim diyebileceğim bir şey yoktur..O konuda, ilerleyen zamanlarda vatandaş yetkilidir.. Siyasetin okuluna gitmedik belki ama amcalarımızdan,ağabeylerimizden çırak usta ilişkisi ile yıllarca siyasetin içinde olduk..elli yıllık ömrümüzün üçte birini toplum işlerine adadık..Bazı sıkıntıları görünce uyarmadan,yazmadan duramıyorum.. Bu ilçe hepimizin..Ayancık tan başka Ayancık benim için yok..Bu ilçe ne kadar güzelleşirse..ne kadar çok hizmet alıp ekonomisi canlanırsa ben o kadar daha mutlu olurum.. Ak parti hükümeti güçlü bir şekilde iktidarını sürdürmekte ve hizmetlerine devam etmektedir..Bu nimetlerden ilçemizi de faydalandırmamız gerekmektedir.Bunun için neler yapılmalıdır bunun üzerinde çalışmalar yapılmalıdır.

 

Belediyeyi kaybetmek bu güçteki iktidara zor gelmiştir.Zor gelmesi de gayet doğaldır..Bunun sebeplerini öncelikli olarak Ak parti de siyaset yapanların değerlendirip doğruyu bulmaları gerekir.Hiç kimse topu bir başkasına atmasın..Bu işten Ak partili olan ve bu partide siyaset yapanlar kendilerini sorgulasınlar.. “İktidar olduk ama muktedir olamadık” Bu ilçe de yıllarca siyasetin başını çeken arkadaşımızın egolarının yüksekliği bu ilçenin teşkilat yapısına zarar vermiştir. Yanında kendinden sonra ipi göğüsleyecek siyasetçi yetişmesine izin vermemiştir. Tek adamlık formülünü uygulamış ve çok güzel yönetmiştir. İlçemizde Ak parti için gelinen nokta hoş olmamıştır.İyi bir teşkilatla bu sıkıntı aşılır..Belediyeyi kaybettik, hizmetleri belediyeleri aldığımız ilçelere kaydıralım mantığı yanlıştır.Hizmet verilerek eski güce ulaşmak çok zor değildir.İktidarın nimetlerinden faydalanmayan küçük ilçe belediyelerinin fazla bir hizmet yapma şansı da bulunmamaktadır. Temennim ilçemiz ve insanlarımız için her şeyin güzeli olmasıdır. Sizleri çok bunaltmamak için sık aralıklarla yazılarımı yazmıyorum..Yazmaya başlayınca da kısa yazmayı beceremiyorum.. Uzun yazıların okuyucular tarafından çok itibar görmediğini de biliyorum.İçimdekileri de dökmeden olmuyor işte..

 

Tüm okuyucularımızı ve takipçilerimizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum..başka bir yazıda görüşmek üzere..  Allah’a emanet olunuz.

Bu yazı 4581 defa okunmuştur.