Reklam
Reklam
Yılmaz YAVUZ

Yılmaz YAVUZ

dogusofsetayancik@hotmail.com

Önce Barış!

20 Haziran 2015 - 18:29

“Yurtta barış dünyada barış” Ata(türk) sözü bugünlerin siyasetine damgasını vurdu.

 

Millet;  7 Haziran genel seçimlerinde ‘güzel yurdumuzda demokrasi ortamında barış içinde yaşamak istiyoruz’ dedi. Hangi şartlar altında olursa olsun, insanlar sadece, barış içinde yaşamak istiyor. Barışı oluşturmak, tesis etmek, korumak savaştan daha da zor olduğunu yine sözün sahibi büyük Atatürk “Zorunlu olmadıkça savaş cinayettir!” sözüyle dile getirmiştir.

 

Dünyadaki barışı tesis etmek ve korumak için çok güçlü organizasyonlar ve kuruluşlar var. Ülkemizde ise barışı korumak için, demokrasi kuruluşları;  partilerimiz ve STK’larımız var.

 

Bugünün en hassas siyasi konusu; seçimlerden sonra oluşan tabloya göre yeni bir hükümet modelinin oluşturulmasıdır. Hiçbir parti bu MV seçimlerinde yekpare bir hükumet kurma imkanına sahip olamamıştır. Bunun sonucunda ülkemizde Koalisyon hükümetleri oluşumu kaçınılmaz bir demokratik zorunluluk haline gelmiştir. Koalisyonda insanlar en çok demokrasiyi yaşarlar. İnsanlar asgari müştereklerde yine demokratik hak ve sorumluluklarıyla birleşirler! Ortak paydalarda hemfikir olup, Türkiye’mizin çıkarları doğrultusunda ülkemizi birlikte yönetirler.

 

Bu noktada ortak irade ülkeyi yönetmek olduğunda; her bencil dayatma, diretme, uçuk istem, kin ve nefret söylemleri; iteleme, öteleme, yakışmayacak aşağılayıcı sıfatlar artık tarihin karanlık, ibretlik sayfalarına gömülür...

 

Böylece Türkiye’de barışın ve demokrasinin yeniden tesisi; demokrasinin olmazsa olmazı siyasi partilerimizin ortak iradeleri ile bir koalisyon hükumeti kurmasıyla mümkün olabilecektir.

 

Yurdumuz için makro anlamda böylesi barış ve demokrasi beklentileri içindeyken; dar anlamda Sinopumuz ve hatta makası biraz daha daraltarak bölgesel anlamda yaşamımıza umut ve moral veren, hava ve su kadar gerekli barış ve demokrasinin ilçemiz Türkeli merkezinde ve sınırları içinde tesisi, oluşturulması ve korunması için de gayret göstermek, hemi de mübarek Ramazan ayında sevap ve hepimizin görevi değil midir?

 

Şapkamızı önümüze, elimizi şakağımıza koyalım: Düşünelim bir yol...

 

Kazamızın ivedi sorunlarını bi düşünelim! Sinop’tan Çatalzeytin’e uzanan sahil yolumuzu bi düşünelim! İnşası için birlik olalım: Devletten istemesini bilelim...

 

Karayolu boyunca ve köy yolları kenarlaındaki , “VİLLA EVLERİMİZ(!)”in önlerinde, kenarlarında, köşelerindeki yığın yığın çöpleri bi düşünelim ve çözüm yollarını üretelim.

 

Sinop Vilayeti genelinde en çok ilçemize yakışan ve Asider döneminde ilk önceliği olup ilçemize söz verilmesine karşın; ne yazık ki ilçeler arasında en sona kalan kazamızın bir yüksek okul, hatta bir fakülte isteği, arzusu halaaa gerçekleşmemiştir.

 

Bunları bi düşünelim lütfen!..

Öte taraftan kazamız Türkeli sakinlerinin ve ilçemize bağlı köylerde yaşayan insanlarının ekonomik ve sosyal yaşamları; Sinop Vilayetinin diğer ilçelerine kıyasla daha da yüksek bir yaşam standardına sahiptir.

 

Çoğunluktaki emeklilerinin ve çalışanların yurtdışı kaynaklı olması hesabıyla satınalma gücü ve yaşam kalitesi diğer Sinop ilçelerine göre çok daha iyidir.

 

Bu ortamın ve olanakların ilçemizin sosyo-kültürüne ve eğitimine pozitif katkı sağlamasını bizler değerlendirmeliyiz ve bunun için çaba göstermeliyiz.

 

İşte bunun da ilacı; ilçemizdeki tüm partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının ortak bir irade oluşturarak kazamızın geleceği adına ortak paydalarda birleşip;  bir Türkeli ilçesi ortak barış koalisyonu oluşturmasıdır.

 

Türkeli’nin ortak çıkarları; hepimizin ortak çıkarlarıdır. Esnafın, işçinin, çiftçinin, öğretmenin, memurun, yerlisinin,(yurtdışı ve yurtiçi) göçmen işçillerinin ortak çıkarlarıdır. Tüm bunlar gerçekleştiğinde ilçemiz büyüyecek, nüfusumuz artacak, esnafımız daha çok kazanacak, insanlarımıza yeni iş alanları açılacak, ilçemizin ekonomisi, eğitim ve kültür seviyesi daha da yükselerek yaşanabilir kültürlü bir ilçe haline gelecektir.

 

Bu ortak iradenin oluşmasında AK Parti ilçe başkanı Sayın Murat Karahan’dan kesin destek ve söz aldım. Beğenelim beğenmeyelim Sayın Karahan ülkemize hükumet eden bir partinin 3. dönemdir ilçe başkanı.

 

Ayrıca sevindirici bir projeyi, ötedenberi mevcut olan bir proje olan Türkeli-Ayaz Köyü Göleti’nin (biz buna küçük bir baraj da diyebiliriz) ihalesinin nihayet yapıldığını ve Türkeli Güzelkent-Ayancık karayolunun da inşasının devam etmekte olduğunu benimle paylaştığı için kendisine teşekkür ediyorum. Gerçekten bugünlerde iş makinaları Güzelkent üstünde, Ayancık -Büyükdüz Kapandibi’nde harıl harıl çalışmaktadır.

 

Bu işlerin ve projelerin gerçekleşmesi adına; daha istekli daha güçlü  siyasi çözümlü bir irade ortaya koymak için önce ilçemiz bazında, sonra da kaymakamlık ve köy muhtarlaıyla birlikte sivil yoplum kuruluşlarının da desteğiyle birlik olmamızda net fayda görüyorum.

 

Bu öneriye diğer parti ilçe başkanlarımızın, belediye başkanımızın, tüm diğer STK’larımızın olumlu tepki vereceğinden ve desteklerini esirgemeyeceklerinden kuşkum yoktur. Bu güçbirliğini sağlamak, sorunlarımızın çözümüne zemin hazırlamak için İlçe kaymakamımız Sayın Gökhan Karaçay’ın öncülüğünde buluşmamız ve koşulsuz, ayrımsız bir araya gelmemiz kazamız Türkeli adına umutlarımızın yeşerdiği gün olacaktır.

 

Bu ilçe: Türkeli hepimizin... Hayırlı Ramazanlar diliyorum!

Hiç kişiliğimden kopmayan sevgi ve saygılarımla!

Bu yazı 6564 defa okunmuştur.