Reklam
Reklam
Yılmaz YAVUZ

Yılmaz YAVUZ

dogusofsetayancik@hotmail.com

ÇAĞDIŞI EĞİTİM VE SINAV STRESİ

26 Nisan 2017 - 18:17

Köy Enstitülerinin işlevsel yapısının ve izlerinin silinmesinden sonra, TC eğitim sistemi ezber ve oku-yaz-anlat metotları üzerine oturmuştur.Köy Enstitüleri kıyama uğratıldıktan sonra, gerilere doğru vites takan Eğitim Sistemimiz vasıfsız, öz benliğinden uzak diplomalı ama mesleksiz kalem efendileri yetiştirmiştir. İlerleyen zaman tüneli içinde öğrencilerin yoğun okuma istemlerine karşılık veremeyen devletin gerici hükümetleri öğrenci yığınlarını sınavlarla eleme yolunu seçmiştir. 

Bugünki duruma gelişimizin ön nedeni de öğrencilerin ezberden öğrendikleri konularda sınava sokulmaları ve hatta öğretilmeyen, eksik öğretilen ders ve temalarla soru yağmuruna tutulmaları sonucunda öğrenciler strese girerek, eğitim ve öğretimden mutsuz olmaları gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz! 

Bu bağlamda Dünyanın PISA değerlendirmelerinde Türk öğrenciler en son sıralarda mıhlanmış, modern eğitim çağının dışında kalmayı başarmıştır(!)..

Örneğin: İskandinav ülkelerinde... Sınav çok sınırlıdır, çoğu okullarında uygulanmaz! Bir öğrenci yetenekleri doğrultusunda eğitilir, öğretilir! Müzik yapamayan öğrenciye zorla müzik öğretilmez! Resim yetenekleri yüksek olan öğrenci özel ilgi ile yetiştirilir, ona zorbalıkla Matematik öğretilmez! Son sınıflara kadar notla değerlendirme yapılmaz; öğrenciler arasında kin ve nefret, aşırı rekabet, kıskançlık üretilmez: Sadece sevgi üretilir, yetenek üretilir, yaşam ağacının kökleri derinliklere, taaaa derinlere paçal atar... 

Çağdaş Eğitime Sevgi ile...

Bu yazı 44281 defa okunmuştur.